Strojům jsem se začal věnovat na vysoké škole. Věděl jsem, že se tak dobře uživím. Až časem se mi zjevila krása technického vývoje, který stojí jednou nohou pevně zakotven v objektivně měřitelné realitě a druhou tápe v neznámu.


Při škole jsem pracoval v oboru jako konstruktér-brigádník ve firmách Inomech a později Prakab. Různě jsem pomáhal a dostal jsem se i k zodpovědnějším a tvořivějším úkolům, např. přípravek pro smotávání kabelu na obrázku dole. Zůstat jsem tam ale nechtěl – táhlo mě to do ciziny, kde jsem mohl zužitkovat cizí jazyky.


Po promoci jsem nastoupil do švýcarského koncernu Bühler (10 000+ zaměstnanců). Zde jsem nejprve navrhoval různé násypky a později jsem se dostal k různým přípravkům: montážní rameno pro motor síta + přídavná převodová skříň, přípravek pro montáž rotační klece, návrh přípravku pro otočení svařence.

Byl jsem i párkrát pracovně v zahraničí, ale přál jsem si větší kreativní volnost a příležitost ukázat, co mám v sobě. A protože jsem v té době neuměl vyjednávat, tak jsem radši šel o dům dál.

V roce 2020 jsem nastoupil jako konstruktér do malého startupu jménem RT Engineering v Horním Rakousku. Tohle byla konečně výzva. Po prvních menších projektech jako návrh systému rámů pro uskladnění dílů pro výrobu jsem začal pracovat na návrhu shrnovacího stroje pro traktory s otočným řízením. Návrh i prototyp se osvědčil a R6/R7 se úspěšně dostal do sériové výroby a do nabídky společnosti.

Kromě německého jazyka jsem si zde osvojil tzv. „top-down“ přístup k modelování v CADu, zejména v Inventoru, který se k němu perfektně hodí. Tento přístup odemyká plný potenciál kreslicího programu tak, že jediné omezení už je jen lidská představivost.

Princip „top-down“ a Inventor usnadňuje také práci ve více lidech, což jsem uplatnil při následné práci na prototypu šestimetrové pracovní jednotky a později při návrhu nového úspornějšího taženého stroje.


Dva roky v Rakousku s přesčasy a pracovními sobotami mě zlomily. Byl jsem vyhořelý a potřeboval jsem si odpočinout. Hodně jsem potom přemýšlel.

Jsem od té doby přesvědčen, že strojní konstruktér je kreativec, který by měl být odměňován za výsledky, protože tyto nejsou přímo závislé na času. Proto také nedává smysl být zaměstnanec = být odměňován za čas.

Zakládám si na dobrých vztazích a upřímnosti a zodpovědnosti. Nechci, aby někdo jiný platil za mé chyby. Jsem pro osobní přístup, protože ať už je člověk sebelepší technik, nakonec vše záleží na mezilidské komunikaci.

Máte nějaké otázky? Pojďme se domluvit. Kontaktujte mě.